دره مارون نام روستای خوش آب و هوایی است در ۳۵ کیلومتری شیراز که محل اسکان جمعی از عشایر قشقایی از طایفه کشکولی بزرگ و تیره بولوردی می‌باشد. در میان خود بولوردی‌ها مردمان دره مارون به گردانی‌ها معروفند.این روستا درغرب شیراز واقع شده وبه دلیل اینکه دربین دره خوش آب وهوایی واقع شده واز قدیم محل زندگی خزندگانی همچون مار بوده به آن دره مارون گفته اند.این دره چشم انداز بسیار زیبایی دارد وچشمه سارهای زیادی دارد که زندگی را در این دره جاری ساخته است. درگذشته دور شغل مردم این روستا دامداری بوده و این منطقه به عنوان چراگاه ییلاقی مورد استفاده قرار میگرفته است. مردم این روستا بنا به تقسیم بندی سنتی ایلیاتی یک بنگو محسوب میشدند که نام آن بنکوی گردانی است. در بنکوی گردانی چند خاندان که نام آنهامنصوب به اجداد آنان میباشدمثل قنبرلو - بهزادلو- عسکرلو- کهزادلو و جرکانلوزندگی میکنند. گردانی ها مردمانی آزاده و شجاع بوده و در دلاوری و وطن پرستی شهره بوده اند.

وجه تسمیه شهرت اژدهاکش و اژدری

ریشه اژدها و (ضحاک) یکی است و صورت‌هایی دیگر چون «اژدر»، «اژدرها» و «اژدهات» دارد، به معنی «ماری است افسانه‌ای و بزرگ، با دهان فراخ و گشاد.» در داستان‌های پهلوانی و اساطیری ایران از گرشاسپ و رستم به عنوان پهلوانان اژدهاکش نام برده شده است. شهرت مردم این روستا مثل بیشتر بلوردیها اژدهاکش واژدری است. وجه تسمیه این فامیل به پدر جد این طایفه باز میگردد. در زمانهای کهن مردم که از قشلاق به ییلاق وبرعکس کوچ میکردند. به دلیل وجود منطقه جنگلی در مسیر راه کوچ هرسال در نقطه ای از مسیر اژدهایی بزرگ ( مار بوآ) به کمین می نشست و تعدادی از دامها و یا حتی آدمی زاد را شکار میکرد و میکشت و میخورد.. حسین پدر جد مردم طایفه بلوردی که مرد شجاع و دلیری بوده از این وضع ناراحت شده وتصمیم میگیرد که هر طور شده این اژدها را از بین ببرد. حسین علی رغم هشدار اقوام در وقت کوچ ایل یک عدد تبر ویک تخته نمد با خود برمیدارد و به محل احتمالی دیدار اژدها میرود. نمد را بدور خود پیچانده و خود را به خواب میزند . اژدها که بوی آدمیزاد به مشامش میخورد پیدایش میشود و با ولع تمام از یک طرف نمد شروع به بلعیدن میکند .مقداری که طول میکشد نمد در دهان اژدها گیر میکند و حسین از طرف دیگر خارج میشود وبا تبر خود اژدها را قطعه قطعه میکند و مردم را از کشتن اژدها مطلع میکند. مردم هم که کشته شدن اژدها را میبینند او را تحسین کرده وبه او لقب حسین قره تبراژدهاکش میدهند. قصه حسین قره تبر اژدهاکش زبان به زبان از قدیم نقل شده است. در زمان صدور شناسنامه برای این مردم شهرت اژدهاکش و اژدری برگزیده شده است. متاسفانه عده ای از بلوردی ها به دلیل عدم آگاهی از وجه تسمیه این شهرت زیبا وبا معنی نسبت به تغییر شهرت خود اقدام کرده اند که جای تاسف دارد. این شهرت نشانه دلاوری و جرات وقهرمانی وایثار برای نجات ایل است.بلوردی ها با داشتن چنین روحیه ای دروطن دوستی ودینداری شهره اند و همین روستای دره مارون شهدایی را تقدیم وطن نموده است.

اسامی شهدای روستای دره مارون

شهید محمد گردانی فرزند قنبر افسر نیروی هوایی ارتش شهید محمد رادفر(اژدهاکش) فرزند رستم خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی

 شهید داراب جرکانی  فرزند درویش  سرباز 

شهید علیرضا اژدهاکش فرزند عبدالله درجه دار ژاندارمری

شهید مرتضی افتخاری مقدم (اژدهاکش) فرزند لهراسب

بسیجی شهید احمد ( امیر) اژدری فرزند فرهاد بسیجی

گردانی ها و خوانین

بلوردیها بویژه گردانی ها از قدیم مردمانی آزاده بوده و هرگز زیربار زور خوانین نرفته و خود را دور از خوانین نگه میداشته اند. برای خوانین فرمانبری نکرده و از افرادی که اطراف خوانین به نوکری و چاکری پرداخته اند نفرت داشته اند. با آنان ازدواج نکرده و دختران خود را هم به این افراد نمیداده اند.

گردانی ها و علم آموزی

گردانی ها سابقا بیشتر به گله داری و دامپروری مشغول بوده اند ولی با ایجاد مدارس عشایری و افزایش سواد تغییر زیادی در گزینش مشاغل انجام پذیرفته و هم اکنون جوانان گردانی با تحصیلات عالیه در مشاغل دولتی وخصوصی مشغول شده اند. همین امر موجب فراموشی بسیاری از شیوه زندگی سنتی این مردم شده است.


طبیعت دره مارون

منطقه ییلاقی درمارون چشم انداز طبیعی زیبایی دارد و چشمه سارهای زیادی از آن جاری است. این منطقه از انبوهی از درختان سرسبز پوشیده بود که در چند سال اخیر به دلیل کم شده چرای دام در منطقه دوباره چهره زیبای خود را احیاء کرده است. درسالهای قبل به دلیل جریان آب چشمه های پر آب در جوی های سنتی یک نوع اکو سیستم زیبا و متنوع در این دره درجریان بود ولی به دلیل گسترش باغات سیب و استفاده از سموم دفع افات نباتی و همچنین لوله کشی باغات از چشمه اصلی این اکوسیستم به هم خورده وتا حدودی نابود شده است. با این حال این منطقه یک منطقه ییلاقی در نزدیکی شیراز است که ایرانگردان زیادی را برای دیدن این روستا به اینجا میکشاند

زبان و دین

گردانی ها به زبان ترکی قشقایی صحبت میکنند و دارای لهجه مخصوص به خود هستند. ودین آنان اسلام و دارای مذهب شیعه 12 امامی میباشند.

 


برچسب ها: وجه تسمیه شهرت اژدهاکش و اژدری ، دره مارون ، روستای دره مارون ، بلوردی ، اژدری- اژدهاکش ،

الی
جمعه 27 اسفند 1395 11:37 ق.ظ
سلام.وقتتون بخیر.
امکانش هست که یک آدرس دقیقی از مارون بگذارید.
سپاس.
قره تبر
دوشنبه 21 دی 1394 03:19 ب.ظ
به نظر من کلا فقط بلوف میزنید و اجر شهدا همه برابرند پس چرا یکی بزرگ ویکی کوچک مایه تاسف است
سردار مهرجو
یکشنبه 23 فروردین 1394 10:33 ق.ظ
برادر ارجمند جناب اقای اژدری امیدوارم عرض سلام و ادب و احترام بنده را پذیرا باشید سال جدید را از صمیم قلب به جنابعالی و خانواده محترم تبریک عرض میکنم و بهترینها را از درگاه ایزد منان برایتان آرزومندم در روزها پایانی سال کهنه و اغازین سال جدید چند بار به وبلاگتون سر زدم به امیدی که پیام تبریک سال جدید شما را به مردم خوب و فهیم و متین بلوردی و مردم نجیب ایران ببینم و بخوانم ولی اینطور نشد جنابعلی انسان بی انگیزه و بی تفاوتی نیستی حتما مشغله کاری این مهم را از ذهن و یاد شما دور ساخته است به هر حال با شروع سا جدید و بهار طبیعت تحولی در وبلاگ و شروعی جدید بنا به عرف و عادات با پیام تبریک و به قول معروف تحولی در احوال مورد انتظار بود . ساقیا آمدن عید مبارک بادت وان مواعید که کردی مرود از یادت روزگا خوش ایام بکام شیرین ارادتمند سردار مهرجو
پاسخ روح الله اژدری : برادر محترم مهرجو ضمن عرض سلام و تبریک سال نو به حضرتعالی و خانواده محترم از تذکر حضرتعالی بسیار متشکرم متاسفانه همانطور که فرموده اید مشغله کاری و رفت و آمد ایام عید نوروز باعث گردید که از این مهم غفلت شود . لذا از تذکر بجای شما ممنونم و این ایام مبارک را برای همه مردم خوب و با صفای قشقایی بویژه طایفه بلوردی تبریک عرض می کنم.
مدیر وبلاگ
شنبه 25 بهمن 1393 03:42 ب.ظ
برادر مجترم جناب آقای مهرجو با سلام از لطف و عنایت شما متشکرم . از اینکه نام شما را در میان کاربران محترم دیدم خوشحال شدم.از لطف حضرتعالی هم متشکرم.متاسفانه در طول مدتی که کاربران محترم مطالبی در انتقاد از کتاب مذکور نوشته اند مشاهده نمودم که اگر چه ممکن است حرف حقی برای گفتن داشته باشند اما نقد خود اصول و روشی دارد که بعضی دوستان رعایت نمی کنندوگاهی مطالبی ناروا بیان می نمایند.که هیچ قابل انتشار نبود .و یا بعضی از طرفداران کتاب مذکور رعایت اخلاق و ادب را نمی نمودند. لذا نتیجه این گونه نقادی و تحمل پذیری نقد را جز دامن زدن به اختلافات ندانستم و لذا مجبور شدم که کلیه انتقادها راحذف نمایم.از عنایت شما متشکرم و امید دارم بازهم شما را در این وب ببینم.
اسلامی
پنجشنبه 23 بهمن 1393 10:07 ق.ظ
با سلام خدمت اقای اژدری که مایه مباهات ایل بلوردی میباشند وهمچنین برادران بلوردی‌.ازاینکه بزرگوارانه انتقادها راازوبلاگ برداشتید وازاختلافات بیشترجلوگیری نمودید تشکرمینمایم بهترین منتقد وداور خود مردم هستند وافکارانها راجب نویسنده‌‌.اثری که واقعی وحقایق راگفته باشد ماندگارودرقلب مردم میماند اگرغیرازین باشد دوام وماندگاری نخواهدداشت.
مدیر وبلاگ
سه شنبه 21 بهمن 1393 04:08 ب.ظ
با سلام متاسفانه در طول مدت کوتاهی که نظرات کاربران محترم در مورد کتاب حسین قره تبر در این وبلاگ مطرح شد به نظرات متعدد و متنوعی روبرو بودیم که به دلیل رعایت ادب و احترام به نویسنده از یک طرف وهمچنین چون در شان و شوکت ادب ایلیاتی و بلوردی نمی دانستیم از انتشار بعضی از آنها جلوگیری نمودیم. اما متاسفانه ظاهرا قلم بدستانی که حرمت یک ملت را پاس نمی دارند از تعرض به مدیر سایت هم ابایی ندارند.لذا به منظور جلوگیری از ادامه توهین ها و پرهیز از دامن زدن به اختلافات پیش آمده در خصوص این کتاب از این پس این وبلاگ هیچ نظری را در مورد این کتاب نشر نخواهد داد. لذا از همه عزیزان عذرخواهی می نماییم و فکر می کنبم تا همینجابرای این کتاب کم ارزش کافی است.
اسلامی
پنجشنبه 16 بهمن 1393 11:24 ق.ظ
باسلام خدمت تمامی قشقایی های عزیزمن تمامی مطالب ونظرات دوستان راخواندم وچون خودم اصالتن بلوردی هستم وچند نسل است داخل ایل بختیاری زندگی میکنیم نه زبان ونه ازرسومات قشقایی ها چیزی نمیدانیم ولی زبان ورسومات ما همچون بختیاریها میباشد وچون ریشه ام ترک قشقایی یابلوردی هست دلم میخاد شما هم مثل بختیاریها اصلا چه درداستانها یاکتابها یا شعرها بد خودتان رانگویید یا وجهه هم طایفه خودتان رازشت نشان ندهید وهمیشه زیبایها وخوبیهای ایل رابه خود ودیگر اقوام نشان دهید.ودراخر ازمدیر سایت وکارشناسان ایل بزرگ قشقایی میخام اگه مطالبی نسبت به اقوام ما دارند که درچه زمانی و چه کسانی بودند که به سرزمین چهارمحال وبختاری امدند و اقوام خودم که درحدود صدوشصت سال پیش براثر جنگ با بختیاریهامجبور به کوچ به استان فارس کردند وماهیچ گونه اطلایی ازانها نداریم مطالبی یا نظری دارند برروی سایت بذارن .باتشکر ازشما
پاسخ روح الله اژدری : سلام از توصیه اخلاقی و خیر خواهانه شما عزیز محترم متشکرم. امید وارم این توصیه مورد توجه همه منتقدین و نویسندگان محترم قرار گیرد.
اژدری
یکشنبه 28 دی 1393 11:58 ق.ظ
سلام آقای اژدری واقعا سایت عالی دارین امیدوارم همچنان ادامه بدین متاسفانه خیلی از چیزها رو داریم فراموش میکنیم
موفق باشین
شنبه 31 خرداد 1393 09:37 ق.ظ
عباس جان شما فرزند داریوش نوه مشهدی احمد معروف به گرگ الله هستید ایشان از صالحان وصادقان ایل بود وسالهای عمر باعزت را در خدمت ایل گذراندبه زرس قاطعیت میتوان گفت قسمت زیادی از اتفاقات و تاریخ پر فراز و نشیب ایل قشقایی مخصوصا طایفه شما را در سینه داشت که متسفانه این خاطرات جمعبندی نشد وبر روی کاغذ نیامد تا به عنوان یک منبع قابل استفاده در دسترس باشدواین اطلاعات ارزشمند را مشهدی احمد با خود به خاک برد زنده یادهرگز در بیان واقعیتها قهرمان پروری نکرد واهل غلو نبود از اجحاف بیزار بودبه نظرم نام نیک این مرد سند بسیار معتبری برای معرفی شما میباشد نه نام سایر اقوام و وابستگان در ضمن در طایفه شما مردان بزرگی بوده اند که ستون و اعتبار ایل و طایفه بودند لازم بدور از هر گونه تعصب بیوگرافی وخدمات ارزنده این افراد گرد اوری گردد چراکه تیره شمابااین جمعیت جزء معدود قبیله هایی است که ریشه چند برادری دارد و جمعیت کنونی همه نسبت فامیلی بسیار نزدیکی دارند واین مسولیت خطیر و بزرگ وظیفه افراد تحصیل کرده از جمله جنابعالی و میباشد . موفق و موید باشید زنده باد قشقایی زنده.
یکشنبه 28 اردیبهشت 1393 01:32 ق.ظ
باسلام عباس پسرداریوش نوه رستم ازاصفهان_مطالب بسیارعالی لکن طبیعیه ک دیگران سند بخوان_جواب برا بختیار:آوازه رستم و لهراسب همه جا شیراز هست
امید قرخلو از چنارشاهیجان
سه شنبه 12 فروردین 1393 10:10 ق.ظ
با سلام خدمت اقای روح الله اژدری بابت زحماتی که کشیده اید. از شما تقاضا دارم که عکس های بیشتری از شهید رادفر به سایت مفیدتان قرار دهید. با تشکر از زحمات شما.
صمد عسکریان
چهارشنبه 4 بهمن 1391 05:07 ب.ظ
بسیار عالی بود آقای اژدری . خیلی خوشم اومد ولی اگه هنوز از این سایت دیدن میکنید اگه ممکنه عکسهایی هم بذارین بهتر میشه.
هدایت پرتو
جمعه 15 مهر 1390 11:43 ب.ظ
با سلام.

آقای اژدری وبلاگ شما را دیدم وخیلی خوشحال شدم موفق باشید.
اگر ممكن است آن اشتباه چاپی كه شهید
محمد رادفر خلبان نیروی هوائی ارتش بود نه نیروی زمینی . تصحیح شود .موفق باشید.
فاطمه
پنجشنبه 30 دی 1389 12:49 ق.ظ
سلام خیلی خوشحال شدم از اینکه نام روستای دره مارون رو تو اینترنت دیدم. ولی ای کاش تصاویری هم از این روستا میذاشتید
م.اژدهاکش
یکشنبه 31 مرداد 1389 11:31 ب.ظ
سلام آقای اژدری. شما آقازاده مرحوم جواد اژدری هستین؟
بهرام از چنارشاهیجان
یکشنبه 16 اسفند 1388 11:46 ق.ظ
منم نظرمه چوخ یاغچی ده بو وجه تسمیه اینشا اله که باشارگ ایندده بو شهرت ارتختر گسترش ورگ .
بختیار
چهارشنبه 5 اسفند 1388 04:36 ب.ظ
سلام منیم نظریمه بو سؤزلر دوز اولا بیلمز
دره مارون معناسی اوجور کی سیز دئییر سیز ده اولا بیلمز
سیز گرک بو سؤزلریزه سند گتیره سیز
اولماز کی بیر کلمه نی معنی ائله مگینن اونو سندیت وئرک چوخ اشتباه دیر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic